Специјалац часописа ИФЛА о библиотекама и COVID-19 - Могућности за иновације

ИФЛА Journal са задовољством објављује позив за радове на посебан број који истражује прилагодбу и трансформацију библиотечких сектора током пандемије COVID-19. Широко распрострањена епидемија довела до потребе да библиотечки сектор пронађе прикладне модусе у време карантина и социјалне дистанце. Одговори библиотечког сектора кретали су се од усвајања стратегија суочавања до прихватања иновација. Постојеће дигиталне услуге су прошириле, а традиционалне личне услуге морале су остваривати путем интернета. Ово је иницирало институционално планирање дигиталне трансформације. Планирање поновног отварања било је посебно изазовно услед непознавања трајне пандемије. Ово специјално издање ИФЛА Journal има за циљ да истражи природу текућих промена и трансформација и да подржи професионалце у библиотеци у планирању стратешког планирања њихових институција после COVID-19.

Потенцијалне теме:

• Улога библиотечких удружења у подршци библиотечким секторима током пандемије
  • Пандемија као покретачка снага за дигиталну трансформацију
  • Промене у отвореном приступу током пандемије и улоге библиотека
  • Утицај социјалне дистанције на библиотечке услуге
  • Библиотеке као "треће место" за време пандемије
  • Здравствена брига за особље
  • Санитизација колекција и простора
  • Информативна писменост током пандемије, лажне вести, дезинформације и дезинформације о ЦОВИД-19
  • Вредност и утицај библиотека под социјалним дистанцирањем
  •  Изазови библиотекара током пандемије
  • Сарадња библиотеке ради избегавања дуплирања напора у стварању ресурса за пандемију
  • Спољна сарадња и партнерства током пандемије
  • Подршка запосленима у библиотеци током пандемије
  • Стратегије и планирање поновног отварања...

Рок за достављање:
Чланци за специјално издање требало би да буду достављени у ИФЛА Journal на стручну рецензију до 31. октобра 2020. године.

Сви радови морају бити достављени путем мрежног система

Ако желите да разговарате о свом раду пре подношења, контактирајте Steven Wittа, уредника часописа ИФЛА; или гостујућа уредница Milena Dobreva.

За упутства о форматирању вашег рукописа, молимо погледајте смернице за пријављивање.